Podělit se nezištně o to, co máme, ve snaze zlepšit někomu jinému kvalitu života, nám přinese dobrý pocit. Jestliže nejste úplně lhostejní k osudům této planety a lidí na ní a žijete sami v dostatku, proč nepřispět malým dílem na dobrou věc? Filantropie by měla být součástí každého z nás a učit by se ji měly už děti.
Filantropie nebo charita? Jaký je mezi nimi rozdíl?
Na začátek je potřeba vědět, co slovo filantropie vlastně znamená a jak se dá definovat. Jde se o jednání, o skutky, které děláte pro veřejný prospěch. Důležitá je chuť a nadšení pomáhat druhým, dělit se o peníze, čas, ale i energii, mít rád lidi a snažit se udělat svět lepším místem.
Filantropie se většinou spojuje s bohatšími lidmi, kteří mohou vynakládat nemalé prostředky na rozvojové programy a další pomoc potřebným. Mohou zakládat nadace a oslovovat lidi. Ale filantropem může být kdokoli, komu není jedno, co se kolem něj děje.
Filantropii by si často lidé mohli zaměnit za charitu, je mezi nimi ovšem zásadní rozdíl. Charitou přispíváte finančními nebo hmotnými dary na potřebné účely. Většinou jednorázovou, případně pravidelnější částkou. Zjednodušeně, charita odstraňuje momentální problémy, nasytí člověka, případně mu pomůže v těžké situaci.
Filantropie je ve svém významu mnohem širší. Kromě pomoci se jedná o reálnou snahu něco změnit. Znamená skutečnou lásku k lidem, snahu pomáhat a podporovat. Tato filozofie jde dál než za odstranění problému, snaží se změnit příčinu, jít do hloubky. Filantrop se může projevit v sociálních projektech, jako je vzdělávání v rozvojových zemích nebo v environmentálních projektech. Může se jednat třeba i o záchranu ohrožených druhů zvířat nebo vzdělávání a osvětě o nemocech, o kterých se tolik nemluví.
Rodinná filantropie a proč ji zařadit do rodinného rozpočtu
Zajímavý a přínosný projekt nebo třeba jen myšlenka, do které se zapojí více členů domácnosti, případně i vzdálenější rodiny, můžeme nazvat rodinnou filantropií. V některých rodech se dědí z generace na generaci, spojuje všechny dohromady, ale na druhou stranu může být občas náročné sladit všechny názory a zájmy.
Nemusí se jednat o velké věci, na které je potřeba utrácet enormní množství peněz, můžete se svými bližními vybrat věc, která je vám blízká, a podpořit ji právě tolika penězi, kolik vám rozpočet dovolí. Můžete se zaměřit třeba na vzdělání dětí, které si samy nemohou zaplatit. Existuje mnoho společností a projektů, přes které si můžete vybrat dítě, kterému budete pravidelně přispívat na učebnice a pomůcky, můžete sledovat jeho vývoj a případně s ním být i v kontaktu.
Stačí posílat pár stovek až tisícovek měsíčně, a pokud vám to bankovní účet dovolí a chcete být štědří, můžete i víc. Jako rodina se třeba neshodnete na jednom projektu, ale vyberete si jich víc. Je potřeba si především říct, do čeho skutečně chcete investovat, a i když je pomoc druhým úctyhodná, nemělo by to ohrozit vaši finanční stabilitu.
Na světě je potřeba hodně pomoci. Můžete se začít vzdělávat na internetu, přečíst si o projektech více, případně se do některého začít angažovat jako dobrovolník. Nevěnovat jen peníze, ale i čas a reálně jednat. Jen si dejte pozor, abyste se do pomoci nepoložili moc a nezatížili rodinný rozpočet víc, než je zdrávo.
Jestliže utratíte všechny peníze, ale víte, že je zvládnete vydělat zpět, a nutně potřebujete přispět, existuje mnoho společností, které vám jednorázově a především rychle půjčí menší i větší obnos. Například na stránkách https://razdvapujcka.cz si můžete pročíst podmínky a vybrat si nejlepší možnost úvěru.

Děti pomáhají už v rámci školní výchovy
Je důležité předat poselství pomoci ostatním právě dětem, protože ony jsou naše budoucnost. Můžete konat dobra, kolik chcete, ale pokud nepředáte tuto myšlenku i svým dětem, nemusí ve vašich snahách pokračovat. V rámci rodiny, která je základ pro rozvoj našich nejmladších, by mělo dojít k otevřené diskuzi na téma pomoci a jejich možnostech.
Můžete se pobavit i o finanční pomoci, ale zdůrazněte, že je potřeba pracovat jen s penězi, které máte. Rychlé úvěry, například půjčka online, mohou být cesta do dluhové spirály, jestliže nebudete schopní splácet. Proto s rozpočtem a penězi nakládejte opatrně a především zodpovědně.
Děti jsou častokrát v pomoci mnohem aktivnější a vynalézavější než dospělí. Neočekávají nic nazpět, jen chtějí pomoci, a to především myšlenkou a časem. O způsobech a možných filantropických projektech se učí už ve škole a mohou se aktivně zapojit. Například jako třída mohou adoptovat zvíře, učit se na dálku spolu s dítětem z Afriky, nebo třeba jít a uklidit město, případně zasázet stromy.
Penězi vybranými za sběr papíru nebo při prodeji na školních akcích mohou kolektivně přispívat i finančně. Taková malá pomoc je i rozdělení se o své věci, staré knížky a hry, které putují do dětských domovů.
Jaký způsob pomoci je pro vás vhodný
Jestliže jste člověk, který chce, aby jeho prostředky, peníze i hmotné věci pomohly ihned, zaměřte se na charitativní organizace. Ty pomáhají všem od obětí živelných pohrom přes dětské domovy až po zvířecí útulky. Můžete si najít třeba domov důchodců a přispět sami.
Poslat jde částka jednorázově i pravidelně. I pár peněz pomůže, skutečně si nemusíte upřít dovolenou na horách s rodinou. Když si ale dáte jednu kávu denně doma místo v kavárně, hned máte ušetřené peníze, které někomu mohou značně pomoci. Navíc, nikdy nevíte, kdy se do těžké situace dostanete vy a přátelské gesto se vám také bude hodit.
Filantropie je spíše pro jedince, kteří chtějí změnit příčiny věcí, které se dějí. Zjednodušeně se dá říct, že filantropové nechtějí poslat do Afriky vagón chleba, aby nakrmili místní obyvatele, ale chtějí jim poslat osivo a naučit je pěstovat si vlastní potraviny. Jedná se o osvětu, o změnu systému, který vede k pohromám.
K různě zaměřeným projektům lidi často vede osobní situace. Jestliže se stane, že máte v rodině alkoholika a sledujete jeho sebezničující cestu, možná vás napadne sponzorovat skupiny, které pořádají přednášky a osvětu o alkoholismu. Pokud máte v rodině někoho s onkologickým onemocněním, můžete vzít svoje zkušenosti a energii a podpořit lidi, kteří se nacházejí ve stejné situaci. Jednat. Když k tomu přidáte pár tisícovek, mohou se dít zázraky.
https://podnikaniplus.cz/samolepici-etikety-ktery-typ-je-lepsi/
https://www.financialtimes.cz/xmas-secret-vanocni-darky-po-cely-rok/
https://e-penize.cz/jak-na-pojisteni-majetku-a-odpovednosti-a-proc-se-to-vyplati/