- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyRusko přitvrzuje a zpřísňuje dodávky plynu do EU. Situaci může ještě zhoršit...

Rusko přitvrzuje a zpřísňuje dodávky plynu do EU. Situaci může ještě zhoršit odstávka největšího plynovodu do Evropy

Rusko opět zpřísnilo svou kontrolu nad dodávkami zemního plynu do Evropy. Odmítlo totiž nabídku Ukrajiny na rezervaci větší tranzitní kapacity přes její území, aby tím kompenzovalo snížené toky přes klíčový plynovod Nord Stream 1 do Německa. TASR o tom informuje na základě zprávy Bloomberg.

Ruský státní energetický gigant Gazprom se rozhodl nerezervovat si při pondělní aukci dodatečný prostor pro přepravu plynu do Evropy v červenci přes ukrajinské plynovody. Ukázaly to výsledky rezervace, které jsou dalším signálem, že dodávky komodity mohou zůstat omezené i několik týdnů poté, co Moskva zredukovala transport přes Nord Stream 1, svůj největší plynovod do Evropské unie (EU), jen na 40 % jeho kapacity.

Top 5 zpráv týdne: Putinovy ​​hry s plynem zasáhly i Slovensko a Sulík zatahuje regulační brzdu
Snížení dodávek způsobilo prudký nárůst cen plynu, čímž se zvýšil tlak na členské státy EU, které již bojují s prudce stoupající inflací. Německo označilo ruské škrty v dodávkách za „politicky motivované“, nikoli za technické problémy, jak tvrdí Gazprom.

Odstávka plynovodu
Situace s dodávkami plynu se příští měsíc může ještě zhoršit, jelikož na plynovodu Nord Stream 1 je naplánována úplná odstávka na několik dní z důvodu každoročních údržbářských prací.

Ukrajina při mnoha příležitostech vyzvala Gazprom, aby zvýšil toky plynu přes hraniční tranzitní bod Sudža do Evropy. Ruská společnost si stále může rezervovat další prostor přes Soudž prostřednictvím denních kapacitních aukcí, což je možnost, kterou tento měsíc zatím nevyužila.

Další vstupní bod mezi zeměmi, stanici Sochranovka, vyřadila ukrajinská distribuční síť minulý měsíc z provozu během bojů ve východní části země.

Nabídka Kyjeva
Gazprom může dodávat 77,2 milionu kubických metrů (m3) plynu přes Soudži na základě tranzitní smlouvy s Ukrajinou, ale udržuje toky na úrovni přibližně 42 milionů m3. Na aukci v pondělí, první měsíční aukci na Ukrajině od únorové invaze, Kyjev nabídl na červenec dalších 15 milionů m3 denně kapacity na této trase.

Extra objemy přes Soudžu by mohly nahradit část ztracené kapacity Nord Stream 1.

- REKLAMA -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- REKLAMA -PR článek