- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyV Chorvatsku otevřou klíčový most, zkrátí cestu o dvě hodiny

V Chorvatsku otevřou klíčový most, zkrátí cestu o dvě hodiny

Pelješacký most se otevře 26. července, citovala v minulém týdnu chorvatská média ministra dopravy a infrastruktury Olega Butkoviče.

Most dlouhý 2,4 kilometru spojuje poloostrov Pelješac se zbytkem země a usnadní cestování na jih Chorvatska, například do Dubrovníku. V současnosti totiž cestující musí přejít přes Bosnu a Hercegovinu, která rozděluje Chorvatsko na dvě části. Turisté budou moci po otevření mostu Bosnu obejít. Přes Pelješacký most se dostanou na Pelješacký poloostrov, a poté dále do jižní Dalmácie.

Most byl dostavěn po třech letech na konci července 2021 a původně se měl dostat do provozu již koncem tohoto června. Jeho otevření se však muselo odložit kvůli zpoždění výstavby příjezdových cest.

Chléb, pivo, máslo, kečup či zelenina. Porovnali jsme ceny na Slovensku a v Chorvatsku. Podívejte se na ty rozdíly
Aktuálně trvá cesta autem ze Záhřebu do Dubrovníku více než 6 hodin. Po otevření mostu by se měla zkrátit přibližně o 2 hodiny. Na rychlejší cestu bez zácpy si však řidiči budou muset počkat až do konce roku, tehdy by měl být hotov obchvat kolem města Ston.

Projekt 55 metrů vysokého mostu včetně více než 30 kilometrů příjezdových cest stál 550 milionů eur, z toho 357 milionů eur šlo z kohezního fondu EU. Most postavila čínská firma China Road and Bridge Corporation (CRCB).

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek