- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyRakousko kvůli obavám o energie oživí již zavřenou uhelnou elektrárnu

Rakousko kvůli obavám o energie oživí již zavřenou uhelnou elektrárnu

Rakouská vláda v neděli oznámila, že opět uvede do provozu odstavenou uhelnou elektrárnu ve městě Mellach na jihu země. Učiní tak pro obavy z možného nedostatku elektrické energie, které souvisí s omezením dodávek plynu z Ruska, informuje agentura AFP.

Plán na oživení odstavené elektrárny Mellach byl ohlášen po nedělním krizovém zasedání vlády kancléře Karla Nehammera. Celý proces, na kterém budou úřady spolupracovat s největším rakouským dodavatelem elektřiny – společností Verbund – by měl pravděpodobně potrvat několik měsíců.

Elektrárna by pak měla být opět schopna vyrábět elektřinu, bude-li to vyžadovat nepříznivá energetická situace, uvedlo ministerstvo životního prostředí ve Vídni.

„Naším prvním cílem je zajistit (energetické) dodávky země. Jde o to, aby se chybějící ruský plyn nahradil s pomocí jiných zdrojů nebo dodavatelů,“ uvedl v neděli večer kancléř Nehammer, který upozornil na to, že Rakousko dostává až 80 procent plyn z Ruska.

Německo osekává spotřebu plynu, do hry se vrátí i uhlí
Ruský koncern Gazprom v posledních dnech omezil dodávky plynu do Rakouska, podobně jako do několika dalších evropských zemí. Rakouské plynové zásobníky OMV jsou aktuálně naplněny na 64 % kapacit.

Poslední rakouská uhelná elektrárna Mellach byla odstavena na jaře 2020 v rámci postupného přechodu země na využívání obnovitelných zdrojů energie.

Opětovný návrat k používání uhlí k výrobě elektřiny – v souvislosti s omezením ruských dodávek plynu – ohlásilo v neděli také Německo. „Abychom snížili spotřebu, musíme používat méně plynu k výrobě elektřiny. Namísto toho budeme muset více používat uhelné elektrárny,“ uvedlo spolkové ministerstvo hospodářství, které to označilo za „bolestivý ale nezbytný krok“.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek