- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyJižní státy EU mají opět problémy s dluhy. ECB k tomu hledá...

Jižní státy EU mají opět problémy s dluhy. ECB k tomu hledá recept

Evropská centrální banka (ECB) by měla omezit nárůst nákladů na obsluhu dluhu zadluženějších zemí eurozóny. Nevyřeší však jejich vážné dluhové problémy, ani nedovolí, aby rozpočtové obavy diktovaly její měnovou politiku, uvedl šéf finské centrální banky Olli Rehn.

ECB na svém středečním mimořádném zasedání signalizovala odhodlání zabránit přílišnému nárůstu výnosů dluhopisů zemí eurozóny, aby zabránila opakování dluhové krize. Rada guvernérů na tomto zasedání rozhodla, že nasměruje reinvestice z příjmů z portfolia dluhopisů nakoupených v rámci nouzového pandemického programu PEPP na pomoc jižním zemím eurozóny. Rovněž chce vytvořit nový „antifragmentační nástroj“, tedy nástroj, který by zabránil nadměrnému nárůstu rizikových přirážek na dluhopisy zadluženějších států.

Podle Rehna však ECB bude jednat jen do té míry, aby zabránila neodůvodněným pohybům na trhu, nebude zemím pomáhat s řešením vážných dluhových problémů. ECB je podle něj rozhodnuta, že nedovolí, aby fiskální politika diktovala směřování měnové politiky.

\“V případě hlubší strukturální ekonomické slabosti a problémů s udržitelností dluhu vždy existuje možnost aktivovat program Přímých měnových transakcí,\“ uvedl Rehn.

Program přímých měnových transakcí (Outright Monetary Transactions, OMT) je nikdy nevyužitým programem, který lze aktivovat pouze v případě, kdy by daná země realizovala ekonomický a fiskální reformní program.

Podle Rehna případná pomoc jednotlivým členům eurozóny ze strany ECB půjde jen tak daleko, aby se zajistil přenos měnové politiky do celé eurozóny a inflace se dostala pod kontrolu.

Náklady na obsluhu dluhu států po celém světě výrazně vzrostly. Důvodem je vysoká inflace, která nutí centrální banky agresivně zpřísňovat měnovou politiku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek