- Komerční sdělení -finance
DomůDeníkNašlo nová ložiska plynu. Kolik ho umíme vytěžit a kde se ukrývá?

Našlo nová ložiska plynu. Kolik ho umíme vytěžit a kde se ukrývá?

Ruský prezident Vladimir Putin škrtí dodávky plynu do Evropy. Evropské státy proto v současnosti hledají alternativní dodávky a zdroje vzácné suroviny. Vlastní ložiska má také Slovensko. Podle společnosti Nafta, která se zabývá průzkumem a těžbou plynu, lze těžbu zvýšit v našich končinách až do 10 procent roční spotřeby. Domácí těžba plynu v současnosti představuje jen jedno procento celkové roční spotřeby.

Oblast relativně nových ložisek se nachází nedaleko Trnavy a jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice, v blízkosti obcí Červeník, Malženice a Žlkovce. Je to oblast takzvaného trnavského zálivu, konkrétně jihovýchodní svahy a severozápadní svahy blatenské prohlubně.

Výhodou této lokality je relativně vysoký stupeň vrtné prozkoumanosti. „V oblasti Malženice se objem odhaduje na zhruba 2 miliardy kubických metrů zemního plynu,“ tvrdí mluvčí Nafty Martina Štecová. Přesný odhad bude možný až přímo při vrtných a těžebních aktivitách. Bude to však určitě mnohem víc než u jiných ložisek plynu na Slovensku.

\“Za předpokladu splnění všech zákonem stanovených náležitostí jsme schopni začít s těžbou zemního plynu přibližně do 2 až 3 let, přičemž samotné vrtání vrtů umíme začít do několika měsíců,\“ tvrdí Štecová. Navýšení těžby plynu na Slovensku by však vyžadovalo i investice. Ty Nafta odhaduje v objemu několika desítek milionů v závislosti na velikosti projektu a potvrzení jejich předpokladů ze seismických měření.

Na jedné straně tu tedy máme situaci, kdy Putin využívá i našich peněz za dodávky plynu či ropy z Ruska na vojenskou agresi na Ukrajině. Každý ušetřený kubík plynu i například z domácích ložisek by proto znamenal, že ruský režim bude mít méně zdrojů na agresi na Ukrajině.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek