- Komerční sdělení -finance
DomůDeníkJeden graf o hypotékách prozradí mnoho. Záviděla nám celá EU, dnes to...

Jeden graf o hypotékách prozradí mnoho. Záviděla nám celá EU, dnes to končí

Na Slovensku bylo možné v uplynulých letech při úrokových sazbách pozorovat jen pokles, avšak už začaly růst. Jak se dále uvádí v analytickém komentáři analytiků odboru finanční stability v Národní bance Slovenska, mnoho lidí se snažilo využít příležitosti, kdy bylo možné zafixovat si příznivou úrokovou sazbu na delší období ještě před tím, než začala výrazněji růst. První měsíce letošního roku se tak nesly ve znamení masivních refixací úrokových sazeb.

Mnozí hledali výhodné podmínky iv jiných bankách, což způsobilo „velké stahování úvěrů“, podle analytiků největší od uvolnění podmínek pro refinancování v roce 2016. Ještě více však bylo těch, kteří si sazbu zafixovali na delší období ve své bance.

„I naše čísla potvrdila, že nová situace zmobilizovala poměrně mnoho dlužníků. Během prvního čtvrtletí 2022 se refixovalo o polovinu více hypoték než je běžné, konkrétně 14,5 %,“ informují analytici v komentáři. Během loňského roku to přitom bývalo přibližně 9,2 % za čtvrtletní období. Dominovaly fixace na pět a více let, šlo o podíl 68 %. Přestože většinu z toho tvořily pětileté fixace, zájem začal růst io fixace na sedm let a na 10 let, které byly v minulosti jen ojedinělé.

Celou situaci dobře zobrazuje následující graf:

Jak se refixovaly hypotéky. Foto: Národní banka Slovenska
Jak se refixovaly hypotéky.
Při nárůstu úrokové sazby z 1 % na 3 % může splátka vzrůst až o třetinu. „Pokud by všem stouply sazby na hypotéce o dva procentní body, odkrojilo by to v průměru téměř 5 % z jejich příjmu, v některých případech dokonce více než 10 %. Přestože takový nárůst nikoho nepotěší, většina domácnosti to zřejmě zvládne a bude pokračovat ve splácení. Bude to však vyžadovat úsporu při jiných výdajích. V kombinaci s jinými faktory, zejména se zvýšenou inflací, však může nárůst sazby některým domácnostem splácení dluhů zkomplikovat,“ uvádějí analytici.

Z pohledu finanční stability je důležité i to, zda se příležitosti zafixovat nižší splátky chopili ti nejzranitelnější. Údaje však podle analytiků ukazují spíše opak. Při refixování na delší období byli aktivnější bonitnější klienti. Jde zejména o klienty s vyšším příjmem a delší splatností úvěru a následně i vyšším dluhem, jakož i klienty s vyšší částkou finančních aktiv. Nebyla to přitom otázka úrokové politiky. Rizikové přirážky při delších fixacích zůstaly na přibližně stejné úrovni jako u kratších.

Důležitou roli zde sehrála i finanční gramotnost. Desetiletou fixaci volili častěji lidé s vysokoškolským vzděláním, a to v 17 % případů, zatímco lidé se středoškolským vzděláním jen v 9 %. Častěji si ji také volili zaměstnanci jako podnikatelé. Z pohledu finanční stability to však podle analytiků znamená, že dlouhé fixace využívali zejména ti, kterým stejně hrozí nejmenší riziko finančních potíží. Ti klienti, kterým hrozí větší rizika, méně využívali příležitosti k dlouhému zafixování výhodných podmínek. „I jim však pořád zbývá nějaký čas na přípravu. Ten je však třeba efektivně využít, sledovat si své rodinné finance a v případě potřeby vytvořit rezervu na nárůst splátky při nejbližší refixaci,“ uvedli analytici.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek