- Komerční sdělení -finance
DomůRegiónyChorvatsko výrazně zvedlo ceny ubytování a zařadilo se mezi nejdražší destinace u...

Chorvatsko výrazně zvedlo ceny ubytování a zařadilo se mezi nejdražší destinace u Středozemního moře

Slováky vyjde toto léto nejméně dovolená u moře v Řecku a Turecku, mezi cenově výhodné patří i resorty ve Španělsku a na Maltě. Chorvatsko však výrazně zvedlo ceny ubytování a zařadilo se tak spolu s Francií mezi nejdražší destinace u Středozemního moře. Vyplývá to ze srovnávací analýzy, kterou na základě makroekonomických dat a srovnání cen pobytových zájezdů v online rezervačních systémech největších německých cestovních kanceláří pro období 1. červenec – 31. srpna 2022 vypracoval broker CapitalPanda.

Zlevnění nebo zdražení ceny zájezdů podle analýzy přímo souvisí s ekonomickou kondicí jednotlivých zemí. Řecko a Španělsko trápí vysoká míra nezaměstnanosti a celkovou situaci ještě zhoršil dopad pandemie. Turecko zase bojuje se závratnou inflací, která způsobuje oslabování tamní měny, a tím i zlevňování zájezdů pro zahraniční turisty.

Analýza konstatuje, že Chorvatsko v této sezóně už bude patřit k nejdražším turistickým destinacím u Středozemního moře. V průměru narostly ceny pro letošní sezónu meziročně o 20 – 25%, ale výjimkou není ani 50procentní zvýšení cen. Nejdražší ze zkoumaných destinací pro letní dovolenou je Azurové pobřeží ve Francii. To analýza vysvětluje mimo jiné tím, že tamní hoteliéři cílí na jinak ekonomicky situovanou klientelu než tradiční resorty, jejichž cílem je hlavně střední třída.

S výjimkou Chorvatska a Turecka se všechny vybrané destinace nacházejí na území eurozóny. Ceny dovolených v Chorvatsku a Turecku tak mohou podléhat kurzovým výkyvům lokálních měn právě vůči euru. V případě Chorvatska je však pravděpodobnost výrazného kolísání kurzu kuny vůči euru nepoměrně nižší než u turecké liry. Tureckou ekonomiku trápí už několik let dvouciferná inflace, která se v posledních měsících dramaticky zvyšuje.

Podle analýzy lze očekávat další oslabování turecké liry, přičemž není jasné, nakolik se promítne do koncových cen letních pobytů, jelikož tímto směrem vychýlený kurzový rozdíl představuje potenciální zisk pro cestovní kancelář. Dá se však podle analytiků očekávat, že o případný kurzový zisk se cestovní kancelář s klientem podělí. Analýza podotýká, že v každém případě jde o kurzové riziko, které má na klienty potenciálně pozitivní dopad.

Analytici brokera CapitalPanda mapovali ceny v oblíbených destinacích pro nejčastější délky pobytu, různé typy stravování a různé kvalitativní kategorie hotelů. Mezi další kritéria patřila co nejkratší vzdálenost k pláži nebo přítomnost bazénu v rámci daného resortu. Ve všech případech ceny zahrnují leteckou dopravu a odpovídají období od 1. července do 31. srpna 2022, tedy období letních školních prázdnin. Ceny jsou výsledkem váženého průměrování a při výběru konkrétní nabídky se mohou od průměru lišit. Kromě vybraných letovisek Řecka, Itálie, Chorvatska, Francie a Španělska ve Středomoří byly do srovnání zařazeny i tzv. náměstky. Turecká riviéra a Kanárské ostrovy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek