Při stavbě sádrokartonových stěn a příček se desky upevňují na podkonstrukci mechanicky, tedy bez mokrých procesů, jako je například použití stavebního lepidla. Proto u nich mluvíme o suché výstavbě. A právě v tomto způsobu výstavby a použitých materiálech tkví podstata jejich schopností.
Některé přednosti suché výstavby jsou obecně dobře známé – například to, že se do stavby nevnáší vlhkost. mokrými procesy. Spolu s rychlou realizací a nízkou hmotností těchto konstrukcí to představuje velkou výhodu nejen při rekonstrukcích. Velmi dobře představitelnou výhodou je i flexibilita – sádrokartonovou příčku poměrně jednoduše nejen postavíte, ale také zbouráte nebo, lépe řečeno, rozeberete, takže pokud se rozhodnete pro změnu dispozice, bude to relativně rychlé a „bezbolestné“. Konstrukce na bázi sádrokartonu ovšem mají i další praktické vlastnosti, které nejsou zřejmé na první pohled nebo o nich panují různé mýty.
Sádrokarton a voda
Samozřejmě běžný sádrokarton není do vlhkého prostředí vhodný. Tento problém však má jednoduché řešení – sádrokartonové desky s impregnovaným povrchem i jádrem (poznáte je podle zelené barvy kartonu) nebo speciálně upravené desky na bázi sádry určené do vlhkých i mokrých prostor. Důležitý je přitom výběr vhodné desky, při kterém byste měli zohlednit konkrétní podmínky – například zda bude konstrukce vystavena jen vyšší vlhkosti vzduchu nebo bude i v přímém kontaktu s vodou (jako stěna při sprše v koupelně).
V souvislosti s vodou jsou však zajímavé i další vlastnosti sádry, a tedy i sádrokartonu. Sádra, která je hlavní složkou sádrokartonových desek, totiž obsahuje až 20% krystalicky vázané vody. To jsou až 3 litry vody
na 1 m² sádrokartonové desky, která při požáru působí jako „zabudovaný hasicí prostředek“. Sádrokartonové desky tak dokážou odolávat požáru o něco déle než jiné materiály. Při zvýšených požadavcích na protipožární vlastnosti lze konstrukcí s využitím desek se speciálními vlastnostmi dosáhnout požární odolnosti až 180 minut. Sádra je zároveň schopna pohlcovat a uvolňovat velké množství vlhkosti, čímž ovlivňuje prostředí v interiéru. Je-li vzduch příliš vlhký, sádrokarton z něj vodní páry absorbuje a naopak je-li vzduch suchý, sádrokarton dokáže vodu v podobě vodních par uvolňovat.
Do koupelen a dalších vlhkých prostor jsou určeny impregnované sádrokartonové desky (poznáte je podle zelené barvy kartonu) nebo speciální desky na bázi sádry (např. s impregnovaným jádrem desky a speciální voděodolnou tkaninou na povrchu). Důležitý je přitom výběr vhodné desky, při kterém byste měli zohlednit konkrétní podmínky – například zda bude konstrukce vystavena jen vyšší vlhkosti vzduchu v prostoru nebo bude i v přímém kontaktu s vodou.
Jak je to s hlukem
To, že přes sádrokartonovou příčku bude ze sousední místnosti vše slyšet, je poměrně častá obava, která stavebníky od této volby odrazuje. Jde však o omyl, respektive neznalost. Jistěže, pokud byste běžnou podkonstrukci jen opláštili obyčejnými deskami, nedosáhnete kdovíjaký akustický útlum. Ale taková konstrukce by byla nevyužitou příležitostí.
Nejvyšší vzduchovou neprůzvučnost totiž dokážou zajistit prvky složené z několika různých vrstev a tuto možnost nabízejí právě sádrokartonové stěny – řešení v podobě předsazených konstrukcí opláštěných sádrokartonovými deskami a vyplněných minerální izolací se proto běžně používá i ke zlepšení zvukově izolačních vlastností zděných stěn.
Při izolaci proti hluku není klíčem k co nejlepšímu výsledku jeden materiál, ale vrstvy více materiálů.

Faktem je, že sádrokartonová příčka může mít podstatně lepší akustické vlastnosti než stejně hrubá příčka vyzděná z klasických cihel nebo pórobetonu. V její skladbě totiž dokáží pohlcovat zvuk vícero materiálů, a to na více úrovních – zatímco sádrokarton tlumí hlubší zvuky, výplň z minerální izolace zase účinně pohlcuje zvuk zejména ve vyšší části spektra. V nabídce jsou přitom také speciální akustické sádrokartonové desky, které mají vyšší objemovou hmotnost (hustotu) a tím i lepší zvukově izolační parametry.
VĚDĚLI JSTE, ŽE…
Sádrokarton dokáže pozitivně ovlivňovat vnitřní prostředí různými způsoby. Má například nízkou tepelnou vodivost, díky čemuž je, podobně jako dřevo, příjemně teplý na dotek. Příznivě tak ovlivňuje pocit tepelné pohody v interiéru.
Redakce radí: Pečujte o svůj dům.
https://finbaker.cz/kde-zacit-s-hledanim-prace/
https://casopispodnikatel.cz/pred-koupi-chladnicky/
https://ekonoma.cz/vite-kde-koupit-krasne-reprezentativni-a-kvalitni-diare/