- Komerční sdělení -finance
DomůRegiónyNechce Evropa naši ropu? Půjdeme jinam. Ruský vývoz do Asie roste

Nechce Evropa naši ropu? Půjdeme jinam. Ruský vývoz do Asie roste

Indie, Čína a další asijské země se pro Moskvu stávají stále důležitějším zdrojem příjmů z ropy. A to i přes silný tlak ze strany USA, aby nezvyšovaly své nákupy po invazi Ruska na Ukrajinu, informuje agentura AP.

Prodeje v Asii zvyšují příjmy z ruského exportu v době, kdy se USA, Evropská unie (EU) a jejich spojenci snaží omezit finanční toky podporující válečné úsilí Moskvy. Západ zavedl bezprecedentní sankce proti Moskvě za válku na Ukrajině.

Indie podle údajů společnosti Kpler v roce 2022 dosud nakoupila téměř 60 milionů barelů (1 barel = 159 litrů) ruské ropy v porovnání s 12 miliony barelů za celý rok 2021.

Dodávky do jiných asijských zemí, než je Čína, se v uplynulých měsících zvýšily také, ale v menším rozsahu.

Také Srí Lanka, která zápasí s vážnou hospodářskou krizí, uvedla, že může být nucena nakupovat více ropy z Ruska, protože se zoufale snaží udržet ekonomiku v chodu.

Od ruské invaze na Ukrajinu koncem února globální ceny ropy prudce vzrostly. To je pro rafinerie v Indii a dalších chudších zemích dodatečná motivace pro odběr ropy, kterou jim Moskva nabízí za výrazné slevy.

Význam těchto trhů pro Rusko vzrostl poté, co 27-členná EU, její hlavní trh s fosilními palivy, která zajišťují většinu zahraničních příjmů Moskvy, schválila zastavení většiny nákupů ruské ropy do konce letošního roku.

Uralská ropa tak mění směr a místo do Evropy proudí do Asie, přičemž Indie se stala jejím největším nákupčím, následovaná Čínou. Zprávy o sledování lodí ukazují, že Turecko je další klíčovou destinací.

Indie tak nakupuje levnou ropu, zpracovává ji a vyváží hotové „neruské“ produkty, přičemž může na tom získat velké marže.

V květnu připlulo asi 30 ruských tankerů k indickým břehům a vyložilo přibližně 430 000 barelů ropy denně. Podle nezávislého Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) se sídlem v Helsinkách ve Finsku, od ledna do března dovezla přitom Indie v průměru jen 60 000 barelů ropy denně.

Nákupy zintenzívnily také čínské státní a nezávislé rafinerie. Podle Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) byla v roce 2021 Čína největším samostatným nákupčím ruské ropy a odebrala v průměru 1,6 milionu barelů denně, což je rovnoměrně rozděleno mezi potrubí a námořní trasy.

A přestože je indický dovoz oproti čínskému stále jen asi čtvrtinový, prudký nárůst od začátku války je potenciálním zdrojem napětí mezi Washingtonem a Naí Dillí.

USA uznávají, že Indie potřebuje cenově dostupnou energii, ale upozorňují, že příjmy z ruské ropy živí vojenskou mašinérii Moskvy.

Indický ministr zahraničních věcí Subrahmanjam Džajšankar na kritiku dovozu ruské ropy odpověděl protiotázkou: „Jestliže Indie financuje ruskou ropu, financuje válku. Řekněte mi potom, zda nákup ruského plynu nefinancuje válku? Buďme trochu nestranní,“ řekl na nedávném fóru GLOBSEC na Slovensku s odkazem na evropský dovoz ruského plynu.

Vývoz ropných produktů z Indie, jako je nafta, mezitím vzrostl na 685 000 barelů denně z 580 000 barelů denně před invazí na Ukrajinu. Velká část exportu nafty se prodává v Asii, ale zhruba 20 % bylo přepraveno přes Suezský průplav směřující do Středozemního moře až Atlantiku, tedy v podstatě do Evropy nebo USA, řekl Lauri Myllyvirta, hlavní analytik finského centra CREA.

Indie tak umožňuje ruské ropě, aby se dostala na západní trhy, dodal.

- REKLAMA -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- REKLAMA -PR článek