- Komerční sdělení -finance
DomůDeníkDrahé potraviny budou ještě dražší. Na podzim překročí růst cen 20 procent,...

Drahé potraviny budou ještě dražší. Na podzim překročí růst cen 20 procent, hlásí výrobci

Inflace u potravin může na podzim překročit úroveň 20 %. Uvedl to na úterním setkání s novináři předseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK) Emil Macho.

„Očekáváme, že letos bude inflace v potravinách atakovat hranici 20 %. Z pohledu potravinářů to můžeme hodnotit tak, že Slováci začínají vyhledávat levnější potraviny a potraviny s nižší přidanou hodnotou, nekupují prémiové značky,“ přiblížil.

Například z drůbežího masa jsou nejdůležitější kuřecí řízky nebo kuřecí prsa. „U těch zaznamenáváme snížení objednávek, ale mnohem více lidé nyní preferují křidélka či kuřecí stehna. To jsou potraviny, které jsou levnější. Důvod je naprosto prozaický. Inflace v potravinách dosahuje historických čísel a z našeho pohledu ještě neskončila,“ informoval.

Upozornil, že z mléčných výrobků lidé mnohem méně začínají kupovat máslo, více se začínají orientovat na margaríny nebo pomazánky s vyšším podílem rostlinných tuků.

Richard Sulík (SaS): Umím si představit snížení spotřební daně z pohonných hmot či DPH na základní potraviny

„Říká se, že inflace pro potravinách je někde na úrovni 16 %, ale takto před rokem jsme měli máslo v obchodě v akci za 1,29 eura, dnes už je obtížné najít máslo v akci pod 3 eura. Lidé, hlavně důchodci, musí tak přemýšlet, zda si koupí máslo, které má 82% tuku, nebo si koupí levnější pomazánku s vysokým podílem rostlinných tuků,“ poznamenal.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek