Zatímco minimální mzdy mezi 1. lednem 2021 a 1. lednem 2022 v nominální hodnotě výrazně vzrostly, lidem to nepřineslo náležité zvýšení životní úrovně. Rekordní inflace totiž přilepšení doslova vymazala, ukazuje nová velká analýza Nadace EU pro zlepšování životních a pracovních podmínek (Eurofound).
Za poslední rok zaměstnancům s minimální mzdou příjem reálně poklesl až v 15 z 21 členských států.
V nominálním vyjádření zákonné minimální mzdy ve většině členských států vzrostly ve větší míře než v předchozím pandemickém roce. V pěti členských státech střední a východní Evropy dosáhl procentuální nárůst zákonných sazeb dokonce dvouciferná čísla: jsou to Maďarsko (19,5 %), Litva, Estonsko, Rumunsko a Chorvatsko (všechny více než 10 %).
Eurofound však upozorňuje, že inflace zvrátila reálný vliv těchto zvýšení na životní úroveň pracujících ve většině členských států. „Pokud budou současné trendy inflace pokračovat, minimální mzdy v roce 2022 sotva porostou v reálných hodnotách v žádné zemi a dominantním tématem se stanou výrazné propady kupní síly lidí, kteří vydělávají minimální mzdu, pokud se problém nevyřeší dodatečnými kompenzacemi nebo jinými podpůrnými opatřeními pro nejslabší plat zaměstnanců,“ upozorňuje ve zprávě nadace.
Změna reálné minimální mzdy v lednu 2022 oproti 2021. Inflace ve většině států vymazala pracujícím růst životní úrovně.
Jako příklad možného řešení Eurofound dává za vzor státy, které mají zavedeny mechanismy automatické indexace, například Belgie, Francie a Lucembursko, které mzdy zvyšují flexibilněji vůči inflaci. Německo zase od října 2022 zavádí zvyšování minimálky na 12 eur za hodinu, tedy přibližně 60 % mediánu mezd.

Ke změnám podle uvedených doporučení se postupně zavazují i další členské státy včetně Slovenska. Ve čtvrtek schválila Evropská komise novou směrnici o minimálních mzdách v Evropské unii.
https://inovinar.cz/chcete-pracovat-v-cr-potrebujete-zamestnaneckou-kartu/
https://anatomie-zivota.cz/jezisuv-krest/
https://www.zivot24.cz/pripravte-si-s-nami-pareny-knedlik/